Vaš problem su bradavice?

Dobroćudni izraštaji na koži ili sluzokoži, koji su uzrokovani infekcijom Humanim papiloma virusom (HPV) nazivaju se bradavice. Obično su polukružne ili karfiolaste površine, boje kože ili smeđe boje, veličine od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Infektivne su prirode, pa se lako šire na okolno tkivo, u momentu pada imuniteta. Obično se sreću na mestima najvećeg pritiska na kožu, kao što su prsti, laktovi, kolena i tabani. Često se nalaze u neposrednoj blizini nokatne ploče, ili ispod samog nokta, kada su veoma bolne. Takođe, mogu se pojaviti i na licu, vratu i koži drugih delova tela. Iako se smatraju estetskim, bradavice su zdravstveni problem, mogu se vrlo brzo širiti, te ih je potrebno blagovremeno ukloniti.

Šta su bradavice i koje vrste postoje?

Bradavice su benigne (nekancerozne) izrasline koje se mogu razviti na koži i sluzokoži. Izaziva ih Humani papiloma virus (HPV). Postoji preko 100 sojeva HPV-a, ali samo nekoliko tipova može izazvati bradavice na određenim delovima tela. Premda je reč o uglavnom bezopasnim promenama, ponekad mogu biti bolne.

Na osnovu izgleda, HPV soja koji ih uzrokuje, ali i dela tela na kome se javljaju, razlikujemo obične, plantarne, mozaične, ravne, filiformne, te genitalne bradavice.

Obične bradavice se mahom pojavljuju na rukama u vidu grubih izbočina. Ponekad mogu imati crne tačke, što su zapravo zagušeni kapilari. Plantarne bradavice se obično formiraju na stopalima, posebno na tabanima, tj. plantarnoj površini stopala. Često su ravne i mogu imati crne tačke. Takođe, mogu prilično narasti i izazvati bol priliko stajanja i hodanja.

Mozaične bradavice su bele, veličine glave igle i obično se formiraju na nogama ili ispod prstiju. No, mogu se širiti i pokrivati veće površine stopala.

Ravne bradavice se mogu razviti bilo gde na telu. Manje su i glatkije od drugih tpova bradavica i imaju tendenciju da rastu u velikom broju, primera radi, od 20 do 100 odjednom. Filiformne bradavice izgledaju kao dugačke niti koje štrče. Često rastu na licu, oko usta, očiju i nosa.

Genitalne bradavice ili kondilomi javljaju se na genitalijama ili u predelu rektuma (analne bradavice). U pitanju je polno prenosiva infekcija koja se prenosi kontaktom koža na kožu. Genitalne bradavice su mali, tvrdi čvorići sa grubom površinom.

Da li su bradavice štetne i koji su simptomi?

Generalno, bradavice predstavljaju benigne, nekancerozne promene. Međutim, stvaraju smetnje kada utiču na samopouzdanje ili otežavaju obavljanje svakodnevnih stvari poput hodanja ili nošenja cipela.

Važno je reći da su bradavice česte i da pogađaju oko 10% svetske populacije, a većem riziku su izloženi ljudi sa oslabljenim imunitetom.

Bradavice se razlikuju po izgledu u zavisnosti od vrste. Mogu biti u obliku kupole, ravne, grube, kvrgave i nalik na karfiol, na niti ili prst. Takođe se mogu biti smeđe, sive, crne ili u boji kože. Njihova veličina varira od 1 milimetra do nekoliko centimetara.

Šta uzrokuje bradavice?

Određeni sojevi humanog papiloma virusa (HPV) izazivaju bradavice. Virus može ući u kožu kroz male posekotine i izazvati dodatni rast ćelija. Spoljni sloj kože postaje deblji i tvrđi, formirajući bradavicu. Veća je verovatnoća da bradavice inficiraju vlažnu, meku, ili povređenu kožu.

Važno je reći da su bradavice zarazne, jer je HPV zarazan. Mogu se širiti direktnim ili indirektnim kontaktom. Direktan kontakt bi bio dodirivanje tuđih bradavica ili kontakt koža na kožu. Primer indirektnog kontakta je korišćenje predmeta poput peškira ili brijača koji su došli u kontakt sa bradavicom ili HPV-om.

Kako se leče bradavice?

Postoje razne metode lečenje bradavica, a tretman koji će lekar ili dermatolog odabrati zavisiće od težine simptoma i opšteg zdravlja osobe.

Uobičajen tretman podrazumeva korišćenje salicilne kiseline. Salicilna kiselina deluje tako što postepeno rastvara slojeve tkiva bradavica, što na kraju dovodi do potpunog uklanjanja. Nanosi se na bradavicu kao gel ili tečnost. Pored ljuštenja površine bradavica, salicilna kiselina takođe može da podstakne imuni sistem tela da se bori protiv virusa.

Kao naročito efikasna u lečenju bradavica pokazala si krioterapija. U “Longa Vita” estetskom centru sprovodimo tehniku kriohirurgije tečnim azotom. Metoda zamrzavanja bradavica pomoću tečnog azota daje rezultate već nakon nedelju dana. Nastalo mrtvo tkivo se može odvojiti posle prvog tretmana, a možda će biti potrebno da se sesije krioterapije ponove.

U pojedinim slučajevima lekar može predložiti i tretiranje bradavica radiotalansnom hirurgijom. Tretman radiofrekventnim nožem izvodi se u lokalnoj anesteziji, izuzetno kratko traje (do 40 sekundi) i omogućava brz oporavak.

Ako su vaš problem bradavice, potražite pomoć naših stručnjaka i zajedno ćemo pronaći rešenje koje je najdelotvornije za vas.

Tretman radiofrekventnim nožem – elektrohirurgija

Radiotalasna hirurgija je izuzetno precizna operativna tehnika, kojom je moguće odstraniti sve dobroćudne promene sa kože. Prednosti ove metode su što zahteva manje vremena od klasične hirurgije, uz minimalnu trauma tkiva

Krioterapija tečnim azotom - kriohirurgija

Kriohirurgija podrazumeva kontrolisano smrzavanje tkiva, radi destrukcije pojedinih lezija na koži. Supstanca koja proizvodi nisku temperaturu naziva se kriogen.

Ne gubite vreme, budite samouvereni i zadovoljni svojim izgledom od glave do pete!

Zakažite termin za besplatne konsultacije danas!

ili nas pozovite

Pon – Pet, 0900 – 2000