Vaš problem su kondilomi?
Kondilomi su izrasline na koži genitalne regije ili analne regije, glatke ili neravne, pločaste ili šiljate, koje spadaju u najčešće polno prenosive infekcije. Izazivaju ih Humani papiloma virusi (HPV). Prenose se uglavnom seksualnim putem, ali je moguće prenošenje i direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluzokožom. Postoji mogućnost da je osoba zaražena virusom, a da se kondilomi nikada ne pojave. S obzirom na ovu činjenicu, treba imati na umu da je prenos infekcije moguć i bez primetnih promena kod partnera. Jedino lekar sa sigurnošću može potvrditi dijagnozu, pa se sa svakom pojavom sumnjivih promena savetuje pregled specijaliste dermatovenerologije.
Kondilomi – uzroci i faktori rizika
Kondilomi ili genitalne bradavice su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV), jednom od najčešćih polno prenosivih infekcija.
Dok se genitalne bradavice kod odraslih obično prenose seksualnim kontaktom, kod dece se mogu preneti i neseksualnim putem, kao što je sa zaražene majke na dete ili direktnim ručnim kontaktom. Bolest je veoma zarazna, čak i ako nema vidljivih bradavica. Period inkubacije može biti nekoliko nedelja ili meseci.
Faktori rizika:
- nezašićeni seksualni odnos ili direktan kontakt sa osobom sa HPV-om
- nezaštićeni seksualni odnosi sa više partnera
- oslabljen imuni sistem
Simptomi kondiloma
Simptomi po kojima se mogu prepoznati kondilomi su mrlje boje kože ili sive nijanse u području genitalija koje su podignute ili ravne. Javljaju se bradavice u obliku karfiola, i to često blisko jedna drugoj. Pored toga, kao upečatljivi znaci javiće se svrab ili nelagodnost u području genitalija, povećan vaginalni iscedak, krvarenje tokom ili posle seksualnog odnosa.
Dijagnoza i lečenje kondiloma
Dijagnoza se obično postavlja fizičkim pregledom genitalnog područja. Ginekolog može dodatno uraditi pregled karlice ili Papanikolau test, kao i kolposkopiju. Uz pomoć kolposkopa lekar specijalista može uočiti kondilome koji se ne vide golim okom i izvršiti pregled vagine i grlića materice.
Jedna od preporuka jeste HPV test, kako bi se eliminisalo prisustvo visokorizične vrste HPV-a za koje se zna da izaziva rak grlića materice. U pojedinim slučajevima radi se i biopsija tkiva, kao i testiranje na druge polno prenosive infekcije.
Što se tiče lečenja, tretman i terapija se usklađuju sa pacijentom i zavise od težine i vrste simptoma. Neretko se događa da se bradavice povuku spontano nakon izvesnog vremena bez lečenja. Uobičajeno je da lekar propiše medikamente, a među najefikasnijim strategijama su krioterapija, tretmani laserom i radiofrekventnim nožem.
Elektrohirurgija – tretman radiofrekventnim nožem
Tretman radiofrekventnim nožem ili tzv. radiotalasna hirurgija jedna je od izuzetno preciznih operativnih tehnika. Radifrekventnim nožem mogu se odstraniti sve dobroćudne promene sa kože, uključujući i kondilome. Nasuprot klasičnoj hirurgiji koja zahteva nešto duži oporavak, postoperativni period kod radiotalasnih hirurških tretmana je kratak. Rane mnogo bolje i vrže zarastaju, a ožiljci su neprimetni.
U poliklinici “Longa Vita” koristi se radiotalasni aparat Ellman kompanije, vodećeg proizvođača ovih uređaja. Visokofrekventni elektromagnetni talasi prave fini rez, zaustavljanje krvarenja je efikasno, lečenje uspešno, a krajnji rezultat zadovoljava i estetske kriterijume.
Metoda je komforna i izuzetno brza – uklanjanje kondiloma traje od 20 do 40 sekundi. Kako bi se osiguralo da pacijentu bude prijatno i bezbolno, procedura se izvodi se u lokalnoj anesteziji.
Kriohirurgija – krioterapija tečnim azotom
Tretiranje kondiloma tečnim azotom podrazumeva kontrolisano zamrzavanje tkiva sa ciljem da se ove lezije na koži uklone. Uglavnom se prilikom krioterapije ne koristi anestezija, ali u slučaju da je procedura za pacijenta bolna, aplikuje se lokalni anestetik. Od kriohirurških metoda koje imaju najčešću primenu izdvaja se tehnika otvorenog spreja, gde se mlaz tečnog azota usmeri prema leziji, sa udaljenosti od 1-2 cm. Pored toga postoji i tehnika štapića, kod koje se štapić sa pamučnom vatom uroni u tečni azot i ohladi, a potom prisloni na leziju što se tretira.
Radi efikasnosti lečenja potrebno je ponoviti tretman sve dok kondilomi potpuno ne nestanu. U prva 24h od krioterapije može se pojaviti otok, kao i manji i veći mehurovi. Obično se tretirano područje umiruje i zarasta od jedne do dve nedelje.
Da li se može sprečiti pojava kondiloma?
Kao i kod većine polno prenosivih bolesti, praktikovanje bezbednog seksa je najbolja prevencija. Neke zaštitne mere koje možete preduzeti da sprečite kondilome su:
- Korišćenje kondoma svaki put kada imate seks
- Uzdržavanje od seksa ako imate analne ili genitalne bradavice
- Neupražnjavanje seksa sa osobom koja ima analne ili genitalne kondilome
- Redovna provera i testiranje na polno prenosive bolesti
- HPV vakcinacija
Svako ko ima seksualni odnos može dobiti HPV, čak i ako ste imali seks samo sa jednom osobom. Vakcinacija je jedan od najboljih načina da sprečite infekciju Humanopapiloma virusom. Prema trenutnim preporukama lekara, HPV vakcinu bi trebalo da prime deca i odrasli uzrasta od 9 do 45 godina.
Ako su vaš problem kondilomi, zakažite besplatne konsultacije online ili se javite se pozivom na telefon +381 69 11 22 359, i naši stručnjaci će pomoći da se rešite svih tegoba.
Tretman radiofrekventnim nožem – elektrohirurgija
Radiotalasna hirurgija je izuzetno precizna operativna tehnika, kojom je moguće odstraniti sve dobroćudne promene sa kože. Prednosti ove metode su što zahteva manje vremena od klasične hirurgije, uz minimalnu trauma tkiva
Krioterapija tečnim azotom - kriohirurgija
Kriohirurgija podrazumeva kontrolisano smrzavanje tkiva, radi destrukcije pojedinih lezija na koži. Supstanca koja proizvodi nisku temperaturu naziva se kriogen.
Ne gubite vreme, budite samouvereni i zadovoljni svojim izgledom od glave do pete!
Zakažite termin za besplatne konsultacije danas!
ili nas pozovite