Vaš problem su akne?

Akne ili bubuljice se javljaju najčešće u periodu puberteta, ali nije neobično da se pojave i kasnije, tokom odraslog doba. Spadaju u jednu od najčešćih dermatoza seboroičnih regija ( lice, leđa, ramena), a karakterišu se pojavom mitesera – komedona i/ili crvenih bubuljica i gnojanica – papulo-pustula. Pojavu akni uzrokuje višak sebuma (loja) i poremećeno ljušćenje kože, kada dolazi do uvećanja lojnih žlezda i stvaranja čepova, koji rastu i sprečavaju cirkulaciju , te dovode do pojave bubuljica. Oboljenje obično počinje u periodu rane adolescencije, kod oko 80% populacije, starosti između 15 i 25 godina, ali nije retka pojava ni kod starijih od 40 godina. Akne je veoma važno lečiti na vreme, jer u suprotnom mogu nastati ožiljci. Zato je neophodan odgovarajući terapijski pristup dermatologa, koji može biti individualan i jako specifičan.

Zašto nastaju akne?

Akne nastaju kada se pore kože začepe uljem (sebumom), bakterijama ili mrtvim ćelijama kože. Pore predstavljaju otvore folikula dlake u kojima se nalazi i lojna žlezda. Dok lojne žlezde stvaraju sebum, kosa je hidrirana, mekana i podmazana. Međutim, usled određenih faktora ovaj prirodni proces se može poremetiti, zbog čega nastaju akne.

Najčešći uzroci nastanka akni jesu preterano lučenje sebuma, zatim, neredovna ili neodgovarajuća nega kože lica. Dodatni faktori rizika su svakako hormonske promene, pogotovo povećani nivo androgena, muških polnih hormona. Menstrualni ciklus, menopauza ili trudnoća su stanja u kojima može doći do akni, upravo zbog hormonskog disbalansa.

Osim hormona, postoje neke naznake da i genetika ima uticaja na to da li ćete dobiti akne. Naime, problematičnu kožu sklonu bubuljicama možete naslediti od roditelja. Akne se mogu razviti i pod uticajem određenih medikamenata. Kontraceptivi, kortikosteroidi, antiepileptici, antidepresivi, pa čak i upotreba antibiotika u dužem vremenskom periodu mogu za posledicu da imaju bubuljice.

Hrana sa visokim glikemijskim indeksom može dovesti do pogoršanja već problematične kože, pa izbegavajte rafinisane šećere, beli hleb i nezdrave grickalice ako želite da vam koža bude glatka i bez akni. Nekvalitetna šminka i neadekvatni kozmetički preparati za negu lica ubrajaju se u faktore rizika. Da bi koža bila zdrava, meka i bez akni, mnogo je važno da se lice čisti i da se sva šminka skine pre spavanja.

Koje vrste akni postoje?

Akne se na osnovu izgleda dele na komedone, pustule, papule i nodularne akne. Kada su u pitanju neupaljene akne, uglavnom se misli na zatvorene komedone ili bele bubuljice i na otvorene komedone tj. mitisere. Ukoliko se na vreme ne saniraju, otvoreni komedoni mogu da se inficiraju i tako nastaju upaljene akne u obliku papula, pustula i čvorića na koži.

Osim po izgledu, akne se klasifikuju i prema uzrastu u kom se javljaju na bebeće, tinejdžerske i odrasle akne. Na osnovu ozbiljnosti simptoma govorimo o blagim, umerenim, jakim bubuljicama i aknama kongoblatama. Prema uzrocima nastanka akne se dele na sportske, kozmetičke, medicinske i slično.

Komedoni

Najblaži oblik akni su komedoni, a razlikujemo dva vide – otvoreni i zatvoreni. Zatvoreni komedoni su karakteristični čvorići na koži sa udubljenjem u centru – nazivaju se još i belim bubuljicama. One se mogu „cediti“, tj. iz njih je moguće iscediti sadržaj beličate boje. Samostalno i nestručno ceđenje se nikako ne preporučuje. Otvoreni komedoni su mitiseri, prepoznatljii po crnoj tački u sredini i nisu skloni inficiranju. Komedoni se uglavnom javljaju na čelu, obrazima i nosu, a neke osobe ih imaju i na leđima.

Pustule i papule

Kada se zatvoreni komedoni ne leče na vreme, velike su šanse da će se upaliti i razvti u gnojnice. Ove akne javljaju se u dve forme – papule, odnosno čvorići veličine do 0.5 mm i pustule, tj. mehurići ispunjeni gnojem. Ovo su umereno ozbiljni tip akni i za posledicu mogu imati ožiljke i hiperpigmentaciju. Koža je upaljena i crvena.

Nodularne akne

Najozbiljniji i najteži oblik bubuljica su nodularne akne, koje možete prepoznati po čvrstim i bolnm čvorićima na koži. Ovaj vid akni razvija se češće kod osoba sa masnom kožom, a neretko ih prate i čirevi. Kako zahvataju dublje slojeve folikula nije retkost da ostave fleke i ožiljke na licu. Javljaju se najčešće na čelu, ali ih ima i na obrazima, nosu, vratu i leđima.

Kako se leče akne?

Danas su dostupni razni tretmani za lečenje akni. Od prirodnih preparata i kozmetike za osetljivu i problematičnu kožu do hemijskog pilinga i intenzivnijih tretmana – rešenje za akne postoji. Ako su vaš problem akne, u “Longa Vita Aesthetica” centru zajedno možemo potražiti najbolji pristup lečenju bubuljica i napraviti strategiju nege kože. Zakažite besplatne konsultacije online ili pozivom na broj telefona +381 69 11 22 359.

Hemijski piling

Hemijski pilinzi su posebni medicinski tretmani kojima se specijalnim tečnostima – kiselinama, uklanja oštećeni sloj kože lica, vrata, dekoltea, ruku, leđa. U zavisnosti od dubine oštećenja kože, mogu se primeniti površinski, srednje duboki i duboki hemijski pilinzi. Cilj tretmana je ukljanjanje svih nesavršenosti poput promena u pigmentaciji, fleka, proširenih pora, ožiljaka od akni i stvaranje nove, mlade i blistave ujednačene kože.

Ne gubite vreme, budite samouvereni i zadovoljni svojim izgledom od glave do pete!

Zakažite termin za besplatne konsultacije danas!

ili nas pozovite

Pon – Pet, 0900 – 2000